אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

רקע כללי לרפואה משלימה

מאת : B.Sc.Agr אילנה שבתאי, מטפלת מוסמכת ברפואה משלימה בבעלי חיים .

הרפואה המשלימה בבעלי חיים עושה את צעדיה הראשונים בארץ, ממש כפי שעשתה בזמנה הרפואה המשלימה בבני האדם . יותר ויותר וטרינרים נחשפים אליה ובחלקם אף מוסיפים אותה לשירותי מרפאותיהם. אין מדובר בגימיק, או באופנה חולפת, או בטיפול לעשירים בלבד אלא ברפואה שבחלקה היא עתיקת יומין ובמקרים רבים, בהם הרפואה הוטרינרית עומדת בפני מבוי סתום, היא משפרת איכות חיים ואף מצילה אותם !

תחת הכותרת רפואה משלימה ניתן למצוא שיטות טיפול רבות (דיקור סיני, הומאופתיה, צמחי מרפא, שיאצו ועוד). דרכי טיפול אלה בחלקן עתיקות יומין ובחלקן חדישות יותר, בחלקן כירורגיות ( דיקור סיני), חלקן בדרגות מגע שונות ובחלקן ללא מגע כלל ) פרחי באך).

כמו באדם, כך בחיה, מצב של תחלואה הוא ביטוי לחוסר איזון בגוף. האבחון מתייחס הן למישור הפיזי והן למישור הרגש של בעל החיים, שכן לתפיסתנו אין להפריד בין הגוף לנפש . הטיפול נועד לעזור לגוף להתגבר על חוסר האיזון ולחזק את מגנוני ההגנה הטבעיים שלו . על-פי הרפואה הסינית העתיקה, ישנה בגוף רשת תעלות תקשורת – מרידיאנים ונקודות הדיקור הן תחנות הממסר על-גבי אותם המרידיאנים .

בין תפקידיהם העיקריים של המרידיאנים, העברת האנרגיה (
QI) מאיבר אחד לשני והעברת תחושת הדיקור. בהרבה מקרים בעלי החיים שלנו סובלים מתחלואות שמקורן בגזעים שונים שפותחו על-ידי האדם , בתפקידים שונים, אותם ממלאים בעלי החיים, או בגורמים סביבתיים. אותן תחלואות יכולות להתבטא בצורה פיזית כגון בעיות שונות במערכת העצמות (היפ- דיספלזיה בכלבים בינוניים וגדולים ופריצות דיסקים שמאפיינות לרוב כלבים קטנים יותר), גזעים פחוסי פנים, כמו השארפיי, שסובלים רבות מבעיות עיניים ועור, או בצורת התנהגות בעייתית של החיה, לרוב על רקע רגשי (תוקפנות ,

הרס רכוש, עשיית צרכים לא מבוקרת ועוד). חשוב להדגיש שהרפואה המשלימה אינה באה להחליף את הרפואה הוטרינרית אלא, כשמה כן היא – משלימה. יתרונה בכך, שהיא מציעה אלטרנטיבה במקרים בהם הטיפול המערבי כרוך בסיכונים (ניתוחים בעלי אחוז הצלחה נמוך, מתן סטרואידים ממושך..), כאשר מדובר בסבל מתמשך של החיה שלא בא על פתרונו, כאשר מדובר במשקים אורגניים, או כאשר הבעלים בוחרים לטפל בחיות המחמד שלהם בשיטה זו, ממש כפי שהם נוהגים כך בעצמם, כחלק מהשקפת עולמם .

הדוגמאות לבעיות, בהן מומלץ לטפל בעזרת רפואה משלימה, מתייחסות לחיות הבית, לחיות המשק ולחיות הבר :

- עור – אלרגיות, פצעים כרוניים, גירודים, התקרחויות .

- שלד-שריר – בעיות אגן , פרקים ,פריצות דיסק .

- מערכת עצבים – שיתוקים , אפילפסיה .

- בעיות הורמונאליות ובעיות במערכת הרבייה .

- בעיות בדרכי הנשימה .

- בעיות במערכת העיכול ודרכי השתן .

- הפרעות התנהגות ובעיות רגשיות .

שאלות לאילנה שבתאי ניתן לשלוח כאן

עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050