אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

צרכים מחוץ לארגז

אחת מבעיות ההתנהגות השכיחות ביותר בקרב בעלי חתולים הינה עשיית צרכים מחוץ לארגז. לדעה הרווחת שהחתול מעניש את בעליו ונוקם בדרך של עשיית צרכים במקומות שונים בבית, אין כל בסיס, לחתולים אין יכולת חשיבה קוגנטיבית ומה גם שאין הם תופסים את צרכיהם כמשהו מפריע. להלן מספר סיבות שיכולות לגרום לתופעה :

    *

      סיבות רפואיות - כמו זיהום בדרכי השתן יכולות לגרום לדחיפות במתן שתן ולכאב במהלך הפעולה. חתול קושר את הכאב עם ארגז הצרכים ונמנע מלעשות את צרכיו שם .
      מחלות אחרות בכבד, כליות ובבלוטת התריס גורמים פעמים רבות לשתיה מוגברת ודחיפות במתן שתן .
      זיהומים במעי , פי הטבעת, גידולים במעי, טפילי מעיים יכולים לגרום כאב בעשיית צרכים, דחיפות בעשיית צרכים וירידה ביכולת לשלוט בפעולה .
      בעיות רפואיות נוספות יכולות להיות קשורות בגיל וביכולת התנועה של החתול המבוגר המקשים עליו להגיע לארגז בזמן .
    *

      בעיות הקשורות בארגז - לעיתים הארגז עצמו, סוג החול מיקומו או כל הגורמים ביחד גורמים לחתול לאי נעימות .
      סיבות הקשורות בארגז הן: לארגז יש ריח חריף הנובע או מניקוי בחומר חזק או מאמוניה שהוא תוצר לוואי של השתן .
      סיבה אחרת יכולה להיות שדפנות הארגז גבוהות מידי לגורים קטנים או חתולים עם בעיות בתנועה וקשה להם להכנס לתוכו .
      בעיות הקשורות בחול יכולות להיות שהחול אינו נקי דיו, מרקם החול גס מידי או עדין מידי ריח החול אינו נעים - רב החתולים מעדיפים חול לא מבושם .
      בנושא מיקום הארגז יכולות להיות כמה אפשרויות: הארגז ממוקם במקום רועש, חשוך או טחוב מידי. החתול עלול לפחד לעשות את צרכיו בארגז אם מרגיש שחתול אחר, כלב או אדם מאיים על הטריטוריה שלו כאשר הוא בארגז. במקרה כזה עלול החתול לבחור לא להתקרב כלל לארגז .
    *

      בעיות מיקום - יתכן והחתול מעדיף לעשות את צרכיו במקום שונה מהארגז, העדפה יכולה לנבוע מסוג משטח מסוים.למשל חתול המעדיף בגדים או שטיחים .
      בעיית מיקום יכולה להתבטא בכך שהחתול משתמש בארגז אך לא באופן קבוע . עשיית צרכים מחוץ לארגז מעודדת את החתול להמשיך לעשות את הצרכים באותו מקום .
      

מה ניתן לעשות כדי להתמודד עם הבעיה :

   1.

      בדיקה וטרינרית תוכל לקבוע אם החתול סובל ממחלה כלשהי. אם נשללה אפשרות זו נסו את הדברים הבאים .
   2.

      במידה והחתול עושה את צרכיו מחוץ לארגז תמיד על אותו סוג של משטח, נסו להתאים את הארגז לסוג המשטח המועדף. למשל אם החתול אוהב לעשות את צרכיו על שטיח הכניסו שטיח לארגז החול והשתמשו בחול עדין .
   3.

      אם יש מקום אחר שהחתול מעדיף, נסו למקם שם את הארגז. אם החתול עכשיו עושה את צרכיו בארגז הזיזו את הארגז כל יום מרחק קטן עד שיחזור למקומו הקודם .
   4.

      אם בביתכם חתולים או חיות אחרות המאיימות על הטריטוריה של החתול כאשר עושה זה את צרכיו, נסו להשתמש בארגז ללא מכסה המאפשר לחתול מבט של 360 מעלות .
      בנוסף מקמו את הארגז כך שלחתול תהיה יותר מדרך אחת לצאת ממנו. ניתן גם למקם מספר ארגזים בבית .
   5.

      אם החתול משמיע קול בעת עשית הצרכים, לא מכסה את צרכיו, מגרד את קצה הארגז מבלי לגעת בחול או עושה את צרכיו ממש ליד הארגז, ודאו כי הארגז נקי מספיק .
   6.

      אפשרות נוספת היא כי יתכן והחתול אינו אוהב את החול בו אתם משתמשים. אם יש סוג חול בו הבעיה אינה קיימת השתמשו בו. אולם אם חייבים להחליף חול , ערבבו את שני סוגי החול בהתחלה ולאט לאט הגדילו את כמות החול החדש בתערובת .
   7.

      התאימו את הארגז לחתול ארגז גדול לחתול גדול, ארגז ללא דפנות גבוהות לגורים ולחתולים מבוגרים. יתכן שתצטרכו לנסות סוגים שונים של ארגזים וסוגים שונים של חול עד שתוכלו להגיע למסקנה .
      

Feline Behavior Problems: House Soiling, Cornell Feline Health Center, 2002
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050