אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

מתן שם לחתול

למה חשוב לתת לחתול שם, האם הוא יגיב אליו ולמה ממש לא כדאי לקרוא לחתול שלך מיצי, קיצי או תולי. קצת על שמות, על חתולים ומה שביניהם .

לחלקכם זה וודאי נראה הדבר הטבעי ביותר להעניק שם לחיית המחמד הביתית ומעגל השמות של החיות אכן גדל לו מדי יום ביומו .
מבדיקה בשטח מסתבר כי כאשר מדובר בכלב, אכן זה דבר המובן מאליו, אך מאידך, כאשר בחתול עסקינן לעיתים קרובות מדיי התמונה נראית קצת אחרת .
גם היום , כאשר המודעות לנושא בעלי החיים והתנהגותם עולה באופן יחסי, ולמרות שחתולים הם חיית המחמד מספר אחת במדינות רבות בעולם, עדיין בארץ יש בורות בנושא של חתולים, צרכיהם והתנהגותם .

כל יצור חי צריך להרגיש רצוי ואהוב, תחושות הנחוצות לו בכדי שיוכל וירצה להמשיך ולחיות. שם שניתן לאדם או בעל חי מסמל יותר מהכול את תחושת השייכות והעניין בך, והדבר תופס תאוצה כאשר מישהו גם קורא בשמך .
חתולים זקוקים לשם שלהם בדיוק כפי שאנו זקוקים לו ואולי אפילו יותר. תהא זו אמם שתקרא להם בקולה , חתולים אחרים שייללו את שמם או אנחנו שנעניק להם שמות חיבה מגוונים .

" לחתולים יש יכולות נפשיות עצומות והם זקוקים להרגשה של קבלה מהסביבה שלהם , בני אדם או חתולים. "הם זקוקים להרגשת השייכות הזאת" מסבירה ריבי מאיר, מומחית להתנהגות חתולים והמנהלת המקצועית של העמותה למען החתול בישראל, "חתול שמרגיש דחוי לאורך זמן גדול הסיכוי שימאס בחיים והוא עלול גם למות. זוהי הטרגדיה של חתולים שנזרקים מבית או טריטוריה כלשהי לאזור אחר .
אם הם לא חזקים מאד מבחינה נפשית , ורובם הגדול לא מסוגל להתעלות על עצמו, הרי שהם מתדרדרים ומתים, לא מהרעב, הצמא או המחלות, אלא בגלל הלחץ הנפשי הנורא של הבדידות והניכור שהם מרגישים ".

ואכן , גם כיום אנשים רבים מתייחסים אל החתול כאל חיה חד-מימדית, כמו חפץ בבית הזקוק רק לתחזוקה שוטפת של צרכיו הפיזיים, כגון האכלה וניקיון החול .
יש נטייה לחשוב כי חתולים מסתדרים לבדם ורבים אינם ערים לעובדה כי לכל חתול, למסכן ביותר ברחוב ולמפואר שבבית, מערכת מקיפה ומעמיקה של רגשות מסוגים שונים .
" אנשים לא יודעים שלחתולים צרכים התנהגותיים ונפשיים רבים מאד והם זקוקים קודם כל ליחס" ממשיכה מאיר , " אנשים אינם רעים בדרך כלל, הם פשוט לא מבינים שחתול הוא יצור עם הרבה מאד רגשות .
אנו מנסים בכל מאודנו להגיע אל כולם אותם אנשים וללמד אותם את שפתם של החתולים ובטוחים שככל שההבנה של בני האדם לעומק רגשותיהם של החתולים תהיה גדולה יותר, כך ניתקל פחות במקרים של התעללויות בכוונה או שלא בכוונה ".

נתינת שם לחתול הוא השלב הראשון לגרום לו להרגיש אהוב ורצוי. זהו השלב הראשון שגורם לאדם להתייחס לחתול לא כאל רהיט, אלא כיצור חי הזקוק להתייחסות אמיתית וראויה .
רצוי לבחור לחתול שם אמיתי כמו של בני אדם או שם של מישהו שיש לו משמעות כלשהי עבורו . מומלץ לקרוא לחתול בשם הראשון שעולה בתודעה כאשר רואים את החתול בפעם הראשונה או כשמאמצים אותו .

כל חתול יודע, מבין את שמו ומגיב לו. מעבר לכך, גם אם יש חבורה של חתולים, כל חתול בחבורה יידע את שמו הספציפי .
גם אם לעיתים קרובות נדמה לאנשים שהחתול שלהם לא מגיב לשמו אין זה כך. הוא פשוט נמצא בקרבתם וגם אם אינם רואים אותו, הוא מקשיב להם ולמה שעובר בראשם ולא תמיד רוצה או יכול להגיע אליהם .
החתול אינו תמיד מקשר את הקריאה בשמו לכך שהוא צריך להגיע למקום מסוים , אלא, עם המחשבה על כך שהוא צריך להגיע .

" לחתולים יש יכולות טלפתיות שלנו לעיתים קרובות אין. הם מסוגלים לקלוט ממוחנו תמונות שלמות ולהבין אותנו- מבלי שאמרנו מילה והם מרגישים אם אנחנו רוצים ואוהבים אותם או שאנו לא חושבים עליהם בכלל" חושפת מאיר, "לכן כל כך חשוב שהשם של החתול יגיע מתת-המודע, מהלב, מהנשמה , כיוון שאלו הם המקומות שהחתול מתחבר אליהם .
הוא אינו מתחבר למודעות ולהגיון, אז אל תחפשו שם שחשבתם עליו זמן רב. פשוט קראו לו בשם הראשון שעולה בהרגשתכם ונסו להינתק משמות נפוצים כמו מ"תולי", "טולה", "מיצי" אושאר שמות ילדותיים שאין להם כל משמעות רגשית ".

קראו לחתול בשם של חבר אהוב מילדותכם, שם חיבה בו קראו לכם הוריכם כאשר הייתם קטנים בעצמכם או המציאו את השם שאתם אוהבים עבורו .
אל תתביישו, כולם אוהבים את החתולים שלהם לא פחות מאשר את האנשים הקרובים להם ביותר , וגם החתולים אוהבים בחזרה ברמות הגבוהות ביותר האפשריות מבחינתם .

במידה ואתם מאמצים חתול בוגר מהרחוב, מבית אחר או מבית מחסה שאלו מה היה שמו ובדקו מה שם זה עושה להרגשה שלכם .
אם אתם מתחברים לשם אחר, תנו לו את השם הזה והחתול יתחבר אליו כי זה מה שאתם מרגישים. החתולים מתחברים לרגשות שלכם. היו כנים עם רגשותיכם והחתול מיד ייקשר אליכם ולשמו החדש. כמו כן, אל תשנו שם בכוונה ובדקו מה השם שכבר היה קיים עושה לכם .
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050