אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

חתולים בשחקים

חתולים - למניעת התקפי לב ושבץ

חתולים בשחקים

בעשורים האחרונים, עם בניית בניינים לגובה ואחזקת יותר ויותר חתולים בדירות פרטיות, גוברת התופעה של נפילת חתולים מגובה רב. לא תמיד הם נוחתים על הרגליים

ד''ר סמדר טל
6/2/2008 12:11  

נראה כי חתולים אינם סובלים מפחד גבהים ולמעשה הם מאוד נהנים לטפס ולהתמקם במקומות גבוהים עם תצפית טובה על הסביבה. לחתולים בדרך כלל אינסטינקטים טובים ולרוב הם לא קופצים בכוונה ממקומות גבוהים העלולים להיות מסוכנים עבורם.

רוב החתולים נופלים בטעות ממקומות גבוהים, מרפסות או חלונות. יתכן והחתול יעקוב אחר ציפור או חרק בחוץ, לא ישים לב לרגע ויאבד את שיווי המשקל שלו.

בנוסף חתולים אשר נרדמים על אדן החלון או המרפסת עלולים לשקוע בשינה עמוקה, להיבהל לפתע מרעש חזק ולאבד את שיווי המשקל. נפילתו של חתול מגובה מכונה " High Rise Syndrome ".

חומרת הפגיעה תלויה בגובה ממנו נפל החתול ובסוג משטח הנחיתה, משטח קשה כגון אספלט, בטון או משטח רך כמו דשא או שיח.

כמובן, ככל שמשטח הנחיתה קשה יותר כך הסבירות לפציעה חמורה גדולה יותר. בנוסף, כאשר חתול נופל מהחלון הוא נופל פעמים רבות על מדרכה או כביש, סכנה  בפני עצמה מפני כלי רכב.

תמיד נפגעים?
לחתולים יש את היכולת לפצות הרבה פעמים על נפילה ולהגיע למצב של נחיתה על הרגליים. עוצמת הנחיתה תלויה במהירות הנפילה ובמשקל החתול.

עד שהחתול הנופל מצליח להגיע למהירות נפילה מרבית, הוא מותח את רגליו על מנת לנסות לאזן את עצמו, אך אם אינו מגיע אליה - הסבירות גבוהה לפציעה חמורה כאשר יפגוש את הקרקע .

לעומת זאת, כאשר החתול מספיק להגיע למהירות הנפילה המרבית (בגובה של פחות או יותר קומה חמישית) הוא מצליח להרפות את רגליו ולהגיע לתנוחה המאפשרת לשרירים לספוג חלק מעוצמת הפגיעה.

בסביבות 10% מהחתולים אשר יפלו מקומה שניה עד שישית עלולים למות, לעומת זאת רק 5% מהחתולים אשר יפלו מקומה שביעית ומעלה ימותו. השאר נפצעים או שאינם נפגעים כלל.

כאשר במסלול הנפילה מצוי מכשול (למשל מזגן או חבלי כביסה בבניני מגורים) החתול עלול להפצע כבר בדרך וגם אם לא נפצע - הוא מאבד מיכולת ההתישרות שלו לנפילה. במקרים אלה הוא נפצע – לעיתים באופן קשה - ללא קשר לגובה הנפילה.

זיהוי וטיפול

סוגי הפציעות תלויות בגובה הנפילה, משקל החתול, סוג המשטח עליו נחת החתול והאם הייתה פגיעה בחפצים שונים תוך כדי הנפילה כמו למשל, עצים או מזגנים.

עצים או שיחים במסלול הנפילה עשויים לרכך את הפגיעה מחד, ומאידך, עלולים למנוע הגעה למהירות מרבית או לגרום לחתול לתחושת בלבול אשר בעקבותיה החתול עלול למתוח את רגליו ולסבול מפציעה חמורה יותר.

במקרים רבים, תהיינה פגיעות באזור בית החזה העלולות לגרום להצטברות של אויר בחלל בית החזה, דימום ריאתי, שברים בצלעות ואף פגיעה בשריר הלב.

בנוסף, פגיעות ראש הינן נפוצות ופעמים רבות נראה אף שברים בלסת או בחיך. כמו כן, נפוצים שברים בגפיים. פציעות נפוצות נוספות הינן קרע של שלפוחית השתן, קרעים בסרעפת ופגיעות בטחול ובכבד.

סימנים של פגיעה באזור בית החזה יכללו לרוב נשימה מהירה עם פה פתוח. בפגיעת ראש נוכל לראות דימום בחלל הפה, מהאף או מהאוזניים, אישונים בגדלים שונים ולעיתים אף סימנים של פגיעה במערכת העצבים.

פעמים רבות החתול מפוחד מאוד לאחר הנפילה ולוקח זמן עד שניתן לזהות התפתחות של סימנים כלשהם. מסיבה זו, לעולם אין להניח כי החתול בסדר ויש לקחתו במהירות האפשרית לוטרינר הקרוב.

עם ההגעה לוטרינר הוא יבצע בדיקה גופנית מקיפה לחתול. הבדיקה כוללת הקשבה לקולות הריאות והלב, מישוש הבטן והאיברים הפנימיים והערכה ראשונית של מצבו של החתול. פעמים רבות יש לבצע ילום רנטגן על מנת לראות אם יש פגיעה באיברים פנימיים.

כאשר ישנה הצטברות של אויר בבית החזה, יש לשאוב את האוויר המצטבר. לעיתים יש אף צורך באשפוז החתול לצורך טיפול, השגחה וניטור שוטף של מצבו על מנת למנוע הידרדרות.

האם אפשר למנוע נפילות?
על מנת למנוע מהחתול ליפול יש לעשות מספר פעולות פשוטות בבית. ראשית יש להתקין רשתות יתושים על כל החלונות (גם על החלונות הקטנים והגבוהים שנראה לכם שאין שום סיכוי שהחתול יוכל להגיע לשם).

במידה ויש לכם תריסים, יש לוודא כי החתול אינו יכול להשתחל מבין התריסים, תתפלאו לדעת עד כמה החתול גמיש ויכול להעביר את עצמו דרך מקומות הנראים קטנים וצרים מדי עבורו. אם החתול יכול להשחיל את ראשו סביר להניח שגם יצליח להשחיל את גופו בהמשך.

הכותבת הינה ווטרינרית, המנהלת והבעלים של המרכז הרפואי לחיות מחמד ברמת-גן.
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050