אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

חתולים למניעת התקפי לב ושבץ

חוקרים גילו כי בקרב בעלי חתולים זוהה שיעור נמוך של מוות מהתקפי לב לאורך תקופה של 10 שנים בהשוואה לאלו שלא היו בבעלותם חתולים

מאת : יפעת גדות   |     |  Nfc.co.il/blog/Yifat

בין אם הוא פרוע ובין אם הוא שמן ועצל , חתול בבית יכול להוריד את הסיכון להתקף לב בכמעט שליש. כך עולה ממחקר חדש .

הממצאים, ממחקר שנעשה לאורך 10 שנים וכלל למעלה מ-4,300 אמריקנים, הראו כי ההשפעה המרגיעה של חיות המחמד בריאה ללב. ואוהבי הכלבים לא צריכים להרגיש מוזנחים - למרות שהמחקר לא גילה תועלת כזו מהחברים הטובים ביותר של האדם, ייתכן והדבר נובע מהעובדה הפשוטה שלא היו מספר רב של בעלי כלבים במחקר כדי להגיע למסקנה נחרצת .

החוקרים - מהמוסד לשבץ באוניברסיטת מינסוטה - ציינו כי במשך שנים היה ידוע כי לחץ וחרדה פסיכולוגיים קשורים לאירועים קרדיווסקולריים (של הלב וכלי הדם), במיוחד להתקפי לב .

המחקר החדש מראה כי חיות המחמד יכולות להביא להקלה של גורמים מסוכנים אלו .

פחות מקרי מוות

הקשר בין מחלות קרדיווסקולריות כתוצאה מלחץ תועד היטב בספרות המדעית, והעובדה שהחיבה וההנאה שחיות מחמד מעניקות לבני אדם מועילות לשחרור הלחץ ידועה גם היא. למעשה, אחד המחקרים שהוצג בשנת 2005 בכינוס של איגוד הלב האמריקני גילה כי 'פגישה' אחת בת 12 דקות עם כלב שיפרה את תפקוד הלב והריאות אצל אנשים עם אי ספיקת לב .

במחקר החדש, צוות החוקרים ניתח נתונים של 4,435 אמריקנים, בגילאים 40 עד 75, שלקחו חלק במחקר לאומי בנושא תזונה ובריאות, שנעשה בין השנים 1976 ל-1980. על-פי הנתונים שבסקר, 2,435 מהמשתתפים החזיקו בבית חתול בהווה או בעבר, בעוד ש-2,000 הנותרים מעולם לא עשו זאת .

החוקרים בדקו את שיעור התמותה מכל הגורמים, כולל התקפי לב ושבץ. בקרב בעלי החתולים זוהה שיעור נמוך של מוות מהתקפי לב לאורך תקופה של 10 שנים בהשוואה לאלו שלא היו בבעלותם חתולים .

סדר הגודל של ההשפעה - 30% ירידה בסיכון להתקפי לב - היה מפתיע, לדברי החוקרים, שציפו להשפעה כלשהי משום שהאמינו כי קיים מנגנון ביולוגי הקשור לכך אך לא ניבאו השפעה כה משמעותית .

כלבים - לא פחות חשובים

החוקרים הדגישו כי כלבים כפי הנראה תורמים לאותו סוג של יתרון, אך מספר בעלי הכלבים במחקר לא היה גבוה מספיק כדי להסיק מסקנות מבחינה סטטיסטית .

הם מאמינים כי רופאים צריכים להמליץ על 'בעלות על חיית מחמד' כדרך טיפול זולה ולא מסוכנת שיכולה להציל או להאריך חיים, במיוחד לקשישים .

הבעיה כיום, לדבריהם, היא שבתי אבות רבים אינם מותירים החזקה של בעלי חיים .

חתולים, כלבים או חיות מחמד אחרות מביאים ליתרונות בריאותיים מוחשיים לבעליהם ופותחים דרך חדשה לטיפול שלא היתה מוכרת עד כה , וניתן לישם אותה ברמה הציבורית. ושלא כמו תרופות וניתוח, בהחזקה של חיות מחמד אין סיכונים .
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050