אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

העברת חתולים

פעמים רבות אנשים חושבים שטוב יהיה יותר לחתולים ברחוב להיות מועברים, או שהם כלל לא רוצים בנוכחותם מסיבות שונות ומשונות. חשוב להבין , שברובם המכריע של המקרים , עם מעט הסברה וחינוך שפרטיהם יפורטו בהמשך, ניתן להמשיך את שהייתם וחייהם של החתולים במקום , מבלי שהם או האנשים בסביבה יינזקו כלל. רובם הגדול של החתולים ברחוב חיים במקום שהוא למעשה אופטימלי מבחינתם, והם חיים בו בדרך כלל מדורי דורות, בקרבת בני האדם בצורה זו או אחרת. תפקידנו, להסדיר את "המגורים המשותפים" , באופן שכל הצדדים המעורבים ירגישו בנח עם "הסדרי המגורים". רק במקרים בהם חיי החתולים מאויימים באופן קיצוני ומיידי, ואו כאשר אזור המחייה שלהם עומר להיהרס, הרי שיש לשקול העברה מסודרת שלהם לאזור בטוח. כמובן, שגם במקרים , בהם חדרו חתולים לאזור שבו באופן מובהק הם לא יכולים להמשיך ולחיות (כדוגמת תקרות אקוסטיות או אזורים דומים בבתי-חולים וכדומה), יש לשקול את העברתם למקום בטוח . יש לקחת בחשבון, שכיום בארץ קיים רק בית-מקלט אחד לחתולי רחוב (מתקני "העמותה למען החתול בישראל"), אשר בשל היותו היחיד , הוא מלא באופן די עקבי. חשוב , שהרשויות ישקלו מתן עזרה לעמותות למען בעלי החיים, לצורך הקמה מסודרת של בתי-מקלט (כלומר, שהייה מתאימה לכל תקופת חייהם של החתולים הנקלטים), אשר יסייעו לקליטת חתולים בעת הצורך. כדאי מאד בנוסף, ליצור קשרים טובים בין מאכילי החתולים רחוב ובין הרשויות, לצורך בקשות עזרה לקליטת חתולים בעת הצורך .

יש לזכור , בעת העברה של קהילה שלמה, שחתולי הרחוב הם חיות חברותיות, וזה אומר שהם חיים בקבוצות בעלות קשרים הדוקים, וחשוב מאד לשמור קבוצות שלמות ביחד בעת העברה למקום מחייה חדש. העברה מסודרת של כל הקבוצה תאפשר לחתולים להיקלט טוב יותר באזור החדש .
ישנם בדרך כלל מסבר סיבות, אשר בגללן התושבים לא מעוניינים שהחתולים יישארו מקום מחייתם .
להלן פתרונות שיאפשרו עם מעט עזרה מצד הרשויות והעמותות וכמובן עם מעט רצון טוב מצד כולם , להשאיר את החתולים במקומם , מבלי שהם יפריעו למהלך החיים הרגיל של התושבים :

הסיבה הנפוצה ביותר לבעיות הקשורות לחתולים , היא כמובן כאשר הם לא מעוקרים ומסורסים - רעש של הזכרים ורעשים של ההזדווגויות, ריחות סימון של זכרים לא מסורסים, המלטות לא רצויות בחדרי מדרגות , מקלטים ואף בתוך דירות פרטיות, וכן המראה של גורים רבים שלא מצליחים לגדול - כל אלו גורמים לרצונם המיידי של האנשים שהחתולים "ייעלמו" מהמקום. מנסיוננו ומניסיונם של גורמים רבים בעולם העוסקים בתחום, הרי שפעולת העיקור והסרוס, גורמים בתוך זמן קצר יחסית לכך שהחתולים ייראו בריאים יותר, רגועים יותר, ורובם הגדול של המטרדים ייעלמו למעשה. גם עצם העובדה , שהחתולים עברו בדיקה וטרינרית, חוסנו והוחזרו בברכת גורם מוסמך (בין אם זו עיריה או אם זו עמותה מסודרת), גורמים לאופן הסתכלות שונה ולסובלנות רבה יותר של השכנים לחתולים. עצם העובדה, שהחתולים קיבלו "תעודת בריאות " מאפשרת לתושבים להשתחרר מדעות קדומות ומפחדים, ואף להתחיל ולהבין את הצורך של חלק משכניהם להאכיל ולטפל בחתולים. בנוסף, זו עובדה ברורה, שכאשר החתולים משתחררים ממעגל הקסמים האכזרי של הייחומים וההמלטות, הם נראים טוב יותר, וכבר לא משדרים אומללות, שגורמת לרתיעה .

סיבות נוספות הגורמות לרצון תושבים להעביר חתולים - חתולים שמטפסים על מכוניות, חתולים שמשתמשים בחול הסמוך לבית, חתולים שמתרכזים בסמוך לכניסת הבית או בתוך ביתן האשפה - כל אלו ועוד יכולים להפריע לתושבים , אשר מפחדים ואו לא אוהבים חתולים .
מנסיוננו, עם מעט הסברה הן לתושבים והן למאכילים ניתן למצוא פתרונות יצירתיים לבעיה. בראש ובראשונה, חשוב להרגיל את החתולים לאכול רק פעם ביום (במקום האכלה לא מסודרת שניתנת בזריקה מהחלון או ליד הכניסה לבית ), ובמקום מרוחק מעט מהמקום הגורם למטרד. ניתן למצוא יחד את האזור האופטימלי להאכלה , ואת הזמן המתאים במשך היום. החתולים, בהיותם חיות של הרגלים, ייתרגלו לכך במהרה , ולמעשה ניתן להפוך אותם ל"בלתי נראים"" בשארית היום, לכל מי שלא אוהב את נוכחותם .

והיה והוחלט ע"י הגורמים המבינים והמוסמכים יחד עם המאכילים , שיש צורך חיוני העברת החתולים למקום מחייה חדש ומסודר , בו הם יוכלו לחיות חיים בעלי איכות ויהיו רצויים, יש לנקוט בצעדים הבאים :

לבדוק בצורה רצינית את מספר החתולים במקום, ובמיוחד לבדוק האם ישנם גורים שרק נולדו, או כאלה שעדיין נמצאים במחבוא כלשהוא. אסור להרחיק אמא ללא גוריה! חשוב מאד, להעביר מספר חתולים יחדיו מאותה הקבוצה, לצורך הסתגלות מהירה יותר. ניתן לקבל מידע, במידת האפשר, מהמאכילים , וחשוב גם כן, לעשות את כל הפעולה בשיתוף פעולה איתם, שכן במקום החדש קולם של המאכילים יסייע לחתולים להסתגל טוב ומהר יותר .

לגבי גורים - ניתן לנסות ולמצוא בתים לכאלו , שהם מספיק חברותיים, או שניתן ל"חברת" אותם. יש צורך למצוא, כמובן שלפני ההעברה, אזורי מחייה חדשים לחתולים , ולוודא שבאזורים אלו הם יוכלו להיות במקום סגור כנדרש לצורך ההתאקלמות (הסברים על כך המשך), וכן שבאזור החדש הם יתקבלו ברצון ע"י כל מי שקשור למקום, ולמשך כל ימי חייהם. (אדם הגר בשכירות הוא לא מועמד טוב לקליטת חתולים, למשל). ניתן כמובן, להעזר במאכילים קיימים המתגוררים באזורים בטוחים, ולבקש מהם לקלוט מספר חתולים נוסף , כאשר תמיד חייבת להיות בדיקה אובייקטיבית לפני הקליטה, באשר ליכולת המספרית של האזור לאפשר לחתולים תנאי מחייה נוחים. אין לאפשר צפיפות רבה, שרק תגרום לצער נוסף הן לחתולים והן לאנשים במקום .

רצוי שהרשויות שייעסקו בהעברת החתולים, ייתנו למאכילים שקלטו חתולים נוספים, הטבות כלשהם שייתנו להם תמיכה ותמריץ (לדוגמת, מזון במחירים מיוחדים , עיקורים ,חיסונים וטיפולים בחינם, וכדומה). חשוב ליצור גורמים מעודדים למאכילים שקולטים , כדי שתמיד אפשר יהיה לפתור את הבעיות במקומות שבאמת דורשים העברת חתולים .

לכידה וטיפולים וטרינריים - יש ללכוד באופן מסודר את כל החתולים שהתקבל מידע עליהם במקום , ולשים לב במיוחד שלא להשאיר גורים מאחור. במידה ולא כל החתולים , שנדרש ללכוד, אכן נלכדו, יש להמשיך במאמץ אכן ללכוד את כולם , ולעשות זאת באופן מסודר בהתאם לנוהל הלכידה האחראי והמקצועי. כל חתול, שנלכד יש להעביר מייד למרפאה הוטרינרית לצורך בדיקה מקיפה, עיקור או סרוס, טיפולים משלימים אם יש צורך בכך, וכן מתן חיסונים וכל פעולה נדרשת אחרת. כל חתול , שיאושר כבריא, יילקח מייד כאשר הוטרינר יאשר את שחרורו, לאתר החדש בו הוא יבלה את שארית חייו .

תקופת ההסתגלות - תקופה זו היא החשובה והמשמעותית ביותר לצורך המשך חייו התקין של החתול במקום. יש להבין היטב, שחתולים הם חיות טריטוריאליות, המסתמכות על כל חושיהן (ראייה בראש ובראשונה, הרחה, שמיעה ועוד), כדי להסתגל לאזור מחייה חדש. אסור בשום פנים ואופן לשחרר מיד חתול במקום חדש , אשר לא מוכר לו. משך השהייה, בכלוב מרווח שמכוסה וסגור היטב לצורך ההתאקלמות, הוא אינדבידואלי, אבל אסור שזמן זה יהיה פחות משבועיים .

כלוב ההתאקלמות, צריך להיות בגודל כפול לפחות מארגז הנשיאה, כאשר שני הפתחים (הן של כלוב השהייה והן של ארגז הנשיאה), יהיו בגודל זהה וכך יאפשרו מעבר מאחד לשני , בזמן הנקיון היומי של כלוב השהייה. את כלוב השהייה ניתן להשיג דרך החברות שמספקות את ארגזי הנשיאה, וחשוב ביותר שהרשויות ירכשו מספר מספק של כלובים מסוג זה, כדי שיוכלו להשאיל אותם למאכילים , שהסכימו לקלוט חתולים חדשים לקהילתם . חשוב ביותר, למקם את כלובי השהייה, כאשר הם כמובן מכוסים היטב בכל עת, במקום נסתר , ללא שמש מעליו בכל עת, ובמקום בו אין יכולת לאנשים זרים להגיע אליו. במקביל, חשוב מאד, שהכלוב ימוקם , כך שהחתול יוכל לשמוע , ואף להציץ מבעד לכיסוי, ולראות , כאשר הוא ירגיש פחות מאויים, את סביבתו החדשה. בתוך הכלוב, יש לשים שכבה עבה של עיתונים , אשר תוחלף בין פעם לפעמיים ביום, ע"י המאכיל החדש. מומלץ מאד,שגם המאכיל אשר הכיר את החתול במקומו הקודם (אם קיים מאכיל כזה), יגיע גם הוא , וישמיע את קולו לחתול , פעולה שתסייע בהתאקלמות. יש להניח בתוך הכלוב בזהירות רבה, שני כלים חד-פעמיים - האחד למזון יבש , והשני למיים חשוב מאד, לדאוג למיים ומזון נקיים פעמיים ביום , ולדאוג לנקיון הכלוב .

איך נדע מתי החתול הסתגל לסביבתו החדשה ?
כאשר הוא מסיים את כל האוכל (ולא רק שופך אותו). כאשר העיתונים עליהם הוא יושב, אינם קרועים לגזרים, וכאשר הוא עובר בשלווה מכלוב השהייה לארגז הנשיאה, בעת הניקיון היומי. ושוב - אסור לשחרר חתול במקום חדש פחות משבועיים ימים מתחילת השהייה במקום. חתול במקום זר, מאבד את עשתונותיו, ובורח ברובם הגדול של המקרים. ובריחה משמעותה, מוות ברעב ובפחד. הרעיון של ההעברה למקום חדש, הוא לתת לחתול חיים חדשים, ולא להמית אותו בייסורים, ועל כן חשובה עד מאד תקופת ההתאקלמות, למרות שיש צורך ברור בהשקעת זמן ועבודה לצורך כך. מניסיוננו - המאמץ אכן קשה, אך הוא כדאי, והסתגלות נכונה ברובם הגדול מאד של המקרים , מאפשרת לחתול להקלט היטב במקום חדש .

חשוב מאד , להסתייע אך ורק בציוד המתאים , ובאופן המתאים של ההעברה בין ארגז השהייה אל כלוב הנשיאה לצורך נקיון והחלפת העיתונים. מומלץ לכל מאכיל , שעוסק בכך פעם ראשונה , להתאמן ראשית על החתולים שלו, ובמקביל ליצור קשר עם מאכילים מנוסים, ואו עם אנשי העמותות למען בעלי חיים , אשר להם נסיון בתחום. מומלץ מאד , שגם אנשי הרשויות , שייעסקו בתחום, ירכשו מיומנות , אשר אותה יוכלו להעביר למאכילים ולקולטים .

קליטה טובה תלוייה בחמישה מרכיבים עיקריים :
* החתולים הוחזקו במקום החדש בכלובים מרווחים מכוסים ומתאימים במשך תקופה שבין שבועיים לחודש .
* החתולים קיבלו מזון טוב, שימורים או יבש, במשך פעמיים ביום .
* מספר חתולים מאותה טריטוריה הגיעו יחד לאזור החדש, ושהו זה לצד זה בכלובים במשך תקופת ההסתגלות .
* המאכיל החדש דיבר עם החתולים החדשים, בזמן נקיון הכלובים היומי, ועשה זאת בין פעם לפעמיים ביום .
* האזור החדש יכול היה לקלוט את מספר החתולים החדש. כלומר, המקום לא היה רווי בחתולים מלכתחילה. יש לזכור, שגודל טריטוריה ממוצע יכול להכיל בערך עד 20 חתולים בערך, כאשר כולם כמובן מעוקרים ומסורסים .


" העמותה למען החתול בישראל", עוסקת באופן שגרתי בהעברה מסודרת ומוצלחת של חתולים, ואנשיה המיומנים ישמחו לסייע בעצה ובכל דרך אחרת בהעברות , במידה והן יהיו נחוצות.
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050