אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

דלקות חניכיים בחתולים

דלקת חניכיים  (Gingivitis) בחתולים


מאת : B.Sc.Agr   אילנה שבתאי, מטפלת מוסמכת ברפואה משלימה בבעלי חיים .

היגיינת הפה נהפכה לנושא חשוב גם בהקשר רווחת חיות המחמד שלנו. תוחלת החיים שלהן עלתה ואיתה שכיחותן של בעיות רבות בשיניים ובחניכיים .

בפה יש אוכלוסיית חיידקים גבוהה ולכן כל בעיה הקשורה לבריאות השיניים ו/או החניכיים עלולה,  לאור הזנחה, להוות מקור תחלואה לשאר הגוף, כולל מחלות לב. חתולים רבים, צעירים וזקנים , סובלים מבעיות חניכיים כתוצאה מגורמים שונים כגון מערכת חיסונית ירודה, מחלות ויראליות ועוד. הדלקת מאופיינת באדמומיות שבמקום חיבור השן לחניכיים, בכיבים , דימומים, נפיחות, רגישות וכאב, חוסר יכולת לאכול, רזון וריבוי בשתייה .

על-פי הרפואה הסינית המסורתית, השיניים הן חלק מהשלד והן "נשלטות" ע"י הכליות, שמאופיינות ע"י אלמנט המים. כשהכליות נחלשות השיניים נרקבות מהר יותר, או שהן נחלשות ונופלות וכמו כן ,   אחד ממרכיבי המערכת החיסונית, שהוא המרכיב התורשתי, נוטה להיחלש .

על-פי "מעגל הבקרה ) " תורת 5 היסודות), המרידיאן שקשור לבעיות שיניים וחניכיים הוא מרידיאן הקיבה (אלמנט האדמה) והוא זה שמבקר ומאזן את הכליות. הכליות, כאלמנט של מים, תפקידן לקרר איברים ולספק להם לחות. כאשר הן נחלשות, אלמנט האדמה, שמאפיין את מרידיאן הקיבה, מתחזק יתר על המידה וגורר איתו חום. מכאן, שבעיית דלקת חניכיים מוגדרת כחום בקיבה ויכולה לגרום לבעיות עיכול קשות. מאחר שמערכת העיכול נפתחת לפה, חוסר איזון באלמנט האדמה יכול החליש את רקמות הפה, החניכיים, הלחיים ומשטח הלשון. מופיעים כיבים בחניכיים ולעיתים הן מדממות, ריח רע עולה מהפה של החתול וכן עלולה להצטבר אבן שן – כל זאת כתוצאה מהחום שעולה מהקיבה. כאשר מערכת העיכול תקינה, מיצי העיכול שבה אחראים גם לחיפוי התקין (דק ולבן) של הלשון ולכן גם צבע הלשון וצורתה יכולים להעיד על בעיה . כשמדברים על דלקת חניכיים בהקשר של "מעגל הבקרה " (Co.-Cycle), חשוב להדגיש גם את הקשר ללב ולבעיותיו. אם הזכרנו מקודם שהכליות נשלטות ע"י הקיבה (והטחול) הרי שמאידך הן שולטות על הלב ומבקרות/מאזנות אותו. חולשת הכליות יכולה להשפיע על הלב. גם ברפואה המערבית ישנו הקשר בין בריאות הפה לבריאות הלב וידוע שהאוכלוסייה החיידקית שבפה עלולה, כתוצאה מהזנחת בעיות שיניים וחניכיים, לחדור אל הסירקולציה ולהגיע גם אל הלב .

חשוב! חתול שסובל מדלקת חניכיים יש להפנות תחילה לאבחון אצל וטרינר וזאת לאור ההשלכות האפשריות של תחלואה זו, אותן הזכרתי מקודם. רק לאחר מכן יש לפנות לקבלת טיפול ברפואה משלימה .

עקרונות הטיפול על-פי הרפואה הסינית המסורתית: הרחקת החום מהקיבה .

* הבעיה במתן סטרואידים כטיפול בדלקת חניכיים היא שהסטרואידים מעלים חום , ובעיקר את   חום הקיבה, כך שבפעם הבאה שסימני המחלה ישובו (והם ישובו) הם עלולים להחמיר .

שאלות לאילנה שבתאי ניתן לשלוח כאן
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050