אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

דלקות חניכיים

אחת מהבעיות הנפוצות בהן אנו נתקלים בחתולים היא דלקות חניכיים .
למעשה לדלקות חניכיים יכול להיות מופע רב ומגוון החל מפס אדמדם דקיק מעל קו השיניים וחלה בכיבים מפושטים ולא יפים בחלל הפה סמוך לשיניים הטוחנות .
בכתבה זו נספר לכם דווקא על המקרים היותר קשים ומה ניתן לעשות במקרים אלו .

הסיבה שדווקא במקרים אלו בחרתי לעסוק היא כי מקרים אלו גורמים לחוסר נוחות משמעותי אצל החתול ולכאב רב אשר לרוב מונע ממנו לאכול ועלול להוביל בסופו של דבר להרעבה עצמית .

הסימנים הקליניים המלווים בעיות אלו לרוב מאוד ברורים וכוללים ירידה משמעותית באכילה אך לא בתיאבון כלומר בעל החיים ניגש לאוכל מנסה לאכול ולא מצליח או ניגש מריח ולא נוגע. בנוסף ישנם חתולים שמתחילים לרייר באופן מוגזם ובמקרים ממש קשים לריור יהיה מופע דמי וילווה בריח מאוד לא נעים .
חתולים אשר סובלים מהבעייה לאורך הרבה מאוד זמן שפתותיהם תהיינה מעט יותר מעובות וידגימו גם רגישות חיצונית במידה ונוגעים באזור .

ובכן מה הגורם ולמה זה קורה ?
הסיבות לכיבים בפיותיהם של חתולים רבות ומגוונות, אך ישנן מספר סיבות נפוצות שאותן עלינו לבדוק טרם ניגש לטיפול. את המקור למחלה אפשר לחלק לארבע .

האחת מחלות זיהומיות – ישנן מספר מחלות ויראליות שעלולות להוביל לכיבים בפה החתול המוכרת ביניהן היא כמובן מחלת החתלתלת. אומנם מחלה זו יותר נפוצה אצל גורים אך גם חתולים בוגרים עלולים לחלות בה .
גם מחלות ויראליות אחרות כמו קליצ‘י והרפס עלולות לגרום לכיבים אך ברמה הרבה יותר נמוכה .
הסיבה היותר נפוצה אצל חתולים בוגרים ובעיקר אלו החיים בחוץ היא איידס חתולים, מחלה זו מבטלת את היכולת החיסונית של החתול ולכן מאפשרת למזהמים משניים לעודד התפתחות כיבים ולא לאפשר את החלמתם .
המקור השני לכיבים בפה הוא כמובן מחלות סיסטמיות למיניהן כאשר הנפוצה ביניהן היא כישלון כליות. בכישלון כליות ישנה עלייה של רעלנים בגוף ואלו מעוררים התפתחות כיבים על ריריות בין היתר ריריות הפה .
מקור שלישי הוא זיהומים מקומיים בחלל הפה כתוצאה מהצטברות אבן שן ופעילות חיידקית מקומית. כמובן שככל שדלקת החניכיים מחמירה כך נגרם נזק גדול יותר לשורשי השיניים וקשה יותר להיפרד מהזיהום ומסיבוכיו המשניים .
המקור הרביעי, ולמעשה הנפוץ ביותר הוא תגובה חיסונית מוגזמת של הגוף הבאה לידי ביטוי בהשקעה של תאי דלקת בריריות והתכיבותן. תגובה זו יכולה להיות אוטואימונית כלומר הגוף מגיב כנגד עצמו או להתחיל כתגובה לפעילות חיידקית מקומית ובהמשך להתפתח לבעלת מוטיבים אוטואימוניים למרות שהגורם המזהם כבר איננו .

אז מה לעשות ?
ראשית כאשר ניגשים לבעיה שכזו יש לבדוק מה המקור ולטפל בו ולא רק לטפל בבעיה לנגד עיננו מאחר ואם כך נעשה הבעיה תחזור כל הזמן. מחלות ויראליות ניתן לבדוק על ידי בדיקת דם כללית או בדיקות סרולוגיות שונות כנ"ל גם לגבי איידס חתולים. גם מחלות סיסטמיות למיניהן ניתן לבדוק על ידי בדיקת דם ביוכימית . במידה וכל אלו יצאו תקינות ניתן לבצע בדיקה היסטולוגית של רירית הפה על ידי שליחת ביופסיה. בדיקה זו תאשר אם אכן מדובר בתהליך חיסוני או אולי במקרים מסויימים אפילו תהליך גידולי .
בזמן לקיחת ביופסיה יש לבדוק את מצב השיניים ובמידה והחתול סובל מ - Feline resorption syndrom יש לעקור את השיניים הפגועות וכמובן במקביל לבצע ניקוי שיניים קפדני .
לאחר שכל הבדיקות האלו בוצעו ומקור הבעיה אובחן ניתן לגשת לטיפול . הטיפול כמובן כולל טיפול מקומי וזה לרוב כולל ניקוי שיניים טיפול אנטיביוטי וברוב המקרים גם סטרואידי וכמובן טיפול במקור הבעיה כמו לדוגמא מקרים של כישלון כליות . שינוי תזונה . מקרים בהם המקור נמצא כאוטואימוני בלבד דורשים טיפול סטרואידי, וברוב המקרים מומלץ לאחר שהריריות מחלימות ויפות לבצע עקירה של כל השיניים הטוחנות. לא מעט מקרים נפתרים לחלוטין במידה והם עוברים פרוצדורה זו למרות שהיא נשמעת רדיקאלית למדי .

מאחר ואחת ההשערות היא שמקור הבעיה הוא רגישות יתר, חתולים הסובלים מכיבים רצוי שיעברו לתזונה על בסיס מזון היפואלרגני וכמו כן כלי האוכל רצוי שיוחלפו לכלי נירוסטה. כלי פלסטיק מדיפים אדים שמעוררים תגובה בבעלי חיים רגישים ועלולים להיות מקור לבעיה .
בתקווה שחתוליכם אינם סובלים מבעיות שכאלו .
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050