אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

גורה שעושה פיפי במיטה ואוכלת את החול בארגז שלה

להלן מבחר תשובות ממיטב היועצים ומאחת שהתנסתה בעצמה על גורה משלה.

 

צריך פשוט לדאוג לכך שהגורה תהיה בחדר נפרד- נעים כמובן וחמים עם כל מה שהיא צריכה וגם כמובן ארגז חול נקי בכל יום עם חול נקי בכל יום . היא חייבת להקפיד על זה .

בנוסף- אוכל ומים נקיים וטריים מידי יום במרחק מארגז החול - זה   חשוב מאד .

ובנוסף - מקומות להסתתר ולישון וגם כמובן משחקים ואינטראקציה עם אנשים בכל יום .

זה חשוב מאד כדי לגדל גורה בריאה בנפשה ובהתנהגותה –כדי שהיא תוכל להיקלט בבית מאמץ ואוהב . מקווה שהיא תוכל לעשות זאת . ההרגלים שציינת ייעלמו כאשר היא תקבל את כל מה שהיא צריכה כמו שמצויין למעלה פלוס שקט ושלווה והיא צריכה כמובן להיות ללא חתולים אחרים לתקופת רגיעה .

 

יכולות להיות סיבות רבות ושונות לעשיית צרכים במיטה במקום בארגז החול. המשותף לכולן הוא שהחתולה במצוקה. כדי לפתור את הבעיה ולהחזיר את החתולה לעשיית צרכים בארגז החול צריך לנסות למצוא מה מציק לה.

 דבר ראשון, צריך לקחת את החתולה לוטרינר שיבדוק אם אין לכך סיבה בריאותית. חשוב לספר לוטרינר על שתי הבעיות, עשיית הצרכים ואכילת החול.

אם היא בריאה, צריך לבדוק את סביבת המחיה שלה ולראות אלו דברים עלולים להלחיץ אותה. כדי להציע פתרונות לבעיות כאלה, אני זקוקה להרבה מאד אינפורמציה. חשוב לדעת המון פרטים, כגון, בת כמה היא, מה הרקע ממנו הגיעה, האם יש עוד בעלי חיים בבית ומה מערכת היחסים ביניהם, כמה ארגזי חול יש, מאיזה סוג ואיזה סוג חול יש בהם, כל כמה זמן מנקים אותם, אלו דברים מפחידים אותה, איך היא מבלה במשך היום, ועוד.

קצת הסברים בקיצור על הטיפול בבעיות כאלה יש באתר שלי, במדור "בעיות התנהגות": http://www.yael-cats.com/problems_3.html  וקצת יותר חומר בספרי, "שיגעון של חתול".

במקרים כאלה, כדי לתת דרכי פתרון רציניות, דרוש יעוץ מלא הכולל ביקור בית.

 

כשלב ראשון הייתי מונעת ממנה גישה לחדר שינה, בכדי למנוע את הצרכים על המיטה. כמו כן, כדאי להחליף את החול לכזה שהיא לא אוכלת (יכול להיות שתצטרכי לבדוק כמה חברות)
מאד ייתכן שגורה בת חודש וחצי פשוט לא למדה למה משמשים הארגז והחול שבו. לאחר מכן, פשוט חופרים בחול באצבעות כשהיא רואה. תוך זמן קצר, סביר להניח שהיא תצטרף לחפירות. משם הדרך לעשיית צרכים בארגז קצרה.

 

אין ברירה, תצטרכי לסגור אותה במקום פיצפון, אם יש לך מנשא, גם טוב - למשך 24 שעות, שם תשימי לה בקופסא קטנה חול, מים ואוכל וכמובן מקום מרופד שהיא תוכל לישון בנוחות.  היא תצרח, אבל אין ברירה, אם היא אוכלת את החול, זו הצורה ללמד אותה להפנים שעושים שם את הצרכים ולא אוכלים .
לי לא עזר כששמתי קקי ופיפי של בונבון בחול. היא המשיכה לאכול אותו בקולי קולות ......
אני יודעת שיש אנשים שהם נגד מה שאני מציעה, אבל זה עוזר וקיבלתי את ההצעה הזו משתי יועצות התנהגות לחתולים .....

נסי פה -
              http://www.yourcat.biz/index.asp
כמה דברים :
להיכנס לקישורי הפורום לקטגוריית "התנהגות חתולים"  ולקרוא את המאמר המצויין על חינוך גורים לשימוש בארגז .

רצוי להחליף את החול לחול שבבי תירס שלא עושה נזק אם הגורה תאכל ממנו, לפחות עד שהיא תלמד למה הוא משמש .
אם הגורה טרם ביקרה אצל וטרינר - זה הזמן. אמנם זה פחות נפוץ בגורים, אבל ייתכן שיש לה בעיה רפואית כגון דלקת בדרכי השתן ולכן היא לא מתאפקת .
לנקות את המזרון עם אבקת כביסה ביו שתעלים את הריח. בכלל, בבית עם בע"ח (בדגש על גורים) רצוי להשתמש במגן מזרון .
ואם עדיין תרצי גם דיעה של יועצת התנהגותית - כדאי לשלוח מסר עם קישור להודעתך למרתה (משתגעים על החתול) שמייעצת בפורום על מנת שלא תפספס את ההודעה
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050