אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

בעיות עור מזווית ראייתה של הרפואה המשלימה

מאת : B.Sc.Agr אילנה שבתאי, מטפלת מוסמכת ברפואה משלימה בבעלי חיים .

מהיכרותי עם בעלי כלבים וחתולים רבים ועם החיות שבאות אליי לקליניקה, או למרפאות הוטרינריות בהן אני עובדת, עולה שרבות מהן (בעיקר כלבים) סובלות מבעיות עור. ברוב המקרים, הבעלים מגיעים אליי לאחר היסטוריה, קצרה או ארוכה, של הישנות הבעיה ולאחר שהחיה כבר אובחנה וטופלה ע"י וטרינר וכל זאת ללא הועיל מאחר שהבעיה כמעט תמיד חוזרת לאחר תום הטיפול . מצב זה מייאש שכן בעיות עור, מעבר לפגיעה האסטטית שלהן, מוציאות את החיות משלוותן עד כדי אובססיה וטריפה עצמית. מאמר זה מסביר בקצרה את התייחסותה של הרפואה הסינית המסורתית לעור, לתפקידיו, לגורמי תחלואותיו ולדרכי הטיפול בו .

העור מהווה מחסום פיזיקאלי בין פנים הגוף לסביבה החיצונית וככזה הוא מסנן רעלים ושומר מפני גורמים חיצוניים כגון: קרני השמש, רוח, גשם, כימיקלים וכו'. זהו איבר חישה ראשוני הרגיש לטמפרטורה, מגע, לחץ, גירוד וכאב וכן יש לו תפקיד במערכת החיסון. לאור שטחו הרב , העור רגיש במיוחד להשפעות של רוח וחום, שמייבשות אותו, וכן הוא רגיש למחסור בנוזלים. בריאותו תלויה בספיגה טובה של נוזלים וחומרי תזונה .

העור, בנוסף על היותו רקמה בעלת מאפיינים ותגובות ספציפיים משלה, מהווה גם מעין ראי המשקף ומבטא הן את מערכות הגוף התפקודיות והן את הסביבה החיצונית, במצבים של אי יציבות וחוסר איזון . לדוגמא, חיות שסובלות מבעיות נשימה, או מבעיות תפקודיות של בלוטת המגן ( היפותירואיד), סובלות ברוב המקרים גם מתחלואות עור שבאות לידי ביטוי בגירוד חזק , צבע עור שחור, קרחות ופצעים .

תפיסת עולמה של הרפואה הסינית המסורתית, בנוגע לעור, זהה לכתוב עד כה ואומרת ש"יש לחקור את החיצון כדי לבחון את הפנימי". באופן מסורתי, הרפואה הסינית מתייחסת לגורמי השפעה חיצוניים ופנימיים .

הגורמים החיצוניים לבעיות עור הם שישה מצבים אקלימיים :

1) רוח, 2) חום הקיץ , 3) לחות, 4) יובש, 5) חום/אש, 6) קור .

גורמים אלו אינם " רעים" מטבעם אלא נעשים בעלי השפעה שלילית כאשר הגוף חלש ולא מאוזן .

הגורמים הפנימיים לבעיות עור הם 7 מצבי הרגש :

1) כעס, 2) שמחה, 3 ) דאגה, 4) עצבות/יגון, 5) פחד, 6) אימה, 7) הרהור .

רגשות, כמו מזג האוויר והעונות, הן דבר טבעי. הן הופכות לגורם תחלואה רק כאשר הן מתעצמות, או נדכאות , לאורך פרק זמן .

סיבות אחרות לתחלואות עור, על-פי תפיסתה של הרפואה הסינית המסורתית, הן: תזונה דלה ולא מתאימה, מזון תעשייתי, שימורים וג'אנק-פוד (חיות רבות סובלות מבעיות עור על רקע אלרגיה למזון ולפיכך, לעיתים שינוי לתזונה מתאימה הוא הצעד הראשון שיש לעשותו), יתר/חוסר בפעילות גופנית, טראומות, רעלים סביבתיים, חומרי הדברה, ושימוש יתר בתרופות, אנטיביוטיקות , וקורטיקוסטרואידים .

מהם הסימנים הקליניים הנפוצים של בעיות עור ?

אצל חיות רבות קשורות תחלואות העור השונות בעונות השנה. הן מופיעות מידי שנה בעונה מסוימת וחולפות בעקבות, או למרות, הטיפול שקיבלו וישנן חיות שבעיות העור מלוות אותן במשך כל השנה . המשותף לכולן הוא, שהן הבעיה והן הטיפולים הם עניין מתמשך, חוזר ונישנה .

דוגמאות למופעי עור שכיחים : גירוד עד כדי טריפה עצמית ופציעה, תלישת פרווה, התקרחות ופרווה דלילה, עור שהופך אדמומי ורגיש ובמקרים מסוימים משחיר, פצעים רטובים (לאנשים רבים הם נראים כמו נשיכה), שנקראים גם Hot spot ועור יבש עם קשקשים, עד כדי "עור של פיל ".

האזורים בהם מופיעים הסימנים מגוונים וכוללים את הראש, אזור האגן והזנב ולאורך הגב, הבטן והרגליים .

טיפול וטרינרי מערבי

בעיות עור רבות מטופלות ע"י הוטרינר באמצעות סטרואידים, לעיתים בשילוב אנטיביוטיקה, והמלצה על שינוי תזונתי. הסטרואידים אינם פותרים את מקור הבעיה אלא מדכאים את הסימנים הקליניים ומקלים על סבלה של החיה באופן זמני (החיה תפסיק להתגרד, תפסיק לפצוע עצמה, הפצעים יגלידו והפרווה תתחדש) .

מהן הבעיות במתן סטרואידים ?

    *

      בדרך-כלל, במתן חד פעמי לזמן קצר אין בעיה אך ברגע שהטיפול הסטרואידי מסתיים, הסימנים הקליניים חוזרים .
    *

      הבעיות מתחילות להופיע אצל כלבים שמקבלים סטרואידים במשך תקופה ארוכה ולפעמים במשך שנים - התלות בסטרואידים גורמת להחלשות המערכת החיסונית ולאפשרות של הדבקויות משניות (פטריות ... ) ולסיכון שבפגיעה באברים חיוניים כמו הכבד. בחיות שמקבלות סטרואידים כדרך קבע מומלץ לבצע מידי תקופה בדיקה לתפקוד הכבד והכליות .
    *

      לתפיסת הרפואה הסינית , בעיות עור שמקורן בעודף חום רק יחמירו ויחריפו עם מתן הסטרואידים, שהרי סטרואידים גורמים להעלאת החום הפנימי ולכן מדובר במבוי סתום .

אבחון וטיפול על-פי הרפואה הסינית המסורתית

בבדיקתנו את החיה , שכוללת גם תשאול מקיף על הרגלי השתייה, עשיית הצרכים, העדפת טמפ', מצבה הרגשי וכו ', אנו מאבחנים את הרקע לבעיית העור (האם על רקע עודף/חוסר בחום/קור , לחות/יובש ...).

שתייה מרובה וריח גוף חזק יכולים להעיד על כך שהחיה סובלת מחום (לא מדובר בחום גוף הנמדד במעלות צלזיוס אלא בחום אנרגתי).
בתחילת המאמר הוזכר שתחלואה של העור יכולה לשקף בעיה באיבר תפקודי אחר של הגוף ולפיכך, עור יבש וקשה, עם פרווה חסרת ברק יכול להעיד על בעיה שמקורה בריאות, או בכבד (אטופיק דרמטוזיס נקראת גם אסטמה של העור).

לאחר שאבחנו את מקור התחלואה יקבעו עיקרון הטיפול ומטרותיו. הטיפול המרכזי יעשה, בדרך-כלל, ע"י דיקור סיני , צמחי מרפא, רפואה אורתומולקולרית ושינוי תזונתי .

החשוב הוא, שכשמדובר במקרים כרוניים, שחוזרים על עצמם מידי שנה, יש להגיע עם החיה לאבחון ותחילת טיפול לפני העונה הבעייתית - רוב האלרגיות מופיעות בתקופת האביב ולכן רצוי להתחיל טיפול סביבות ינואר. חיות שסובלות מאלרגיה לפרעושים (ובמקרה כזה די בפרעוש אחד) ומבעיות על רקע של עודף חום, הבעיות יבואו לידי ביטוי בימי הקיץ החמים ולכן רצוי להתחיל טיפול כבר במרץ-אפריל .

יש לדאוג כמובן להגנת החיה וסביבתה מטפילים כגון קרציות ופרעושים. מי שמעוניין לעשות זאת בדרך טבעית , ישנם תכשירים על בסיס חומרים טבעיים, חלקם ניתן לקנות מוכנים וחלקם ניתן לקנות את המרכיבים ולהכין בבית .

חיות שמקבלות סטרואידים דרך קבע צריכות, עם תחילת הטיפול ברפואה משלימה, לרדת במינון בהדרגה, לפי הנחיית וטרינר, עד להפסקה מוחלטת .

הצלחת הטיפול יכולה להיות מיגור הבעיה, או הקטנה משמעותית במידת חריפותה ובמידת תדירותה. בכל מקרה , יתרונו של הטיפול שהוא שואף לחזק את המערכות הטבעיות של הגוף ובכך להביאו לאיזון וליכולת להתגבר לא רק על הסימנים הקליניים של המחלה אלא גם על מקורה וכתוצאה מכך למנוע את הישנותה בעתיד .

שאלות לאילנה שבתאי ניתן לשלוח כאן
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050