אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

בעיות כליה

מאת : B.Sc.Agr אילנה שבתאי, מטפלת מוסמכת ברפואה משלימה בבעלי חיים .

החתול הוא חיה מדברית שמערכות גופה מותאמות לסביבה המדברית היבשה. הכליות של החתול, לשם ההשוואה, פעילות הרבה יותר מהכליות של הכלב. אנו קובעים את מידת הצמא שלנו לפי כמות נוזלים בגופנו . להבדיל מאיתנו, חיה מדברית מקבלת את הנוזלים דרך מזונה וקובעת את משק המים לפי כמותו. אי ספיקת כליות היא בעיה נפוצה מאוד בקרב החתולים ולמעשה כל חתול מעל גיל 6 מועד לבעיות בתפקודי הכליות .

המזון אותו אנו נותנים לחתולינו ברובו הוא מזון יבש ומרוכז. כפועל יוצא מכך, ה"מסר" שמגיע לגוף החתול הוא : אכלת הרבה מזון, קיבלת דרכו הרבה מים ולכן אין צורך בשתייה נוספת. התוצאה היא מחסור בנוזלים ובעיות בכליה. באי ספיקת כליות החתול מרבה להשתין. כתוצאה מאי תפקודה של הכליה יש הצטברות נפח גדול של שתן, שגורר התייבשות ורצון מתמיד של החתול לשתות . לרוב, החתול יופיע אצל הווטרינר כאשר הוא מרבה להשתין מחד ומרבה לשתות מאידך. דבר נוסף שמאפיין חתולים פגועי כליות הוא, שהם רזים מאוד. כתוצאה מההשתנה הדחופה והשתייה המרובה בורחים מהגוף גם חלבונים חיוניים וויטמינים ולכן הם זקוקים לתוספי ויטמינים ולשינוי תזונתי שמכיל חלבונים באיכות טובה. ניתן לקנות אצל הווטרינר מזון רפואי איכותי לבעיות כליה וניתן גם לבשל בבית בשר עוף/הודו וביצים קשות אך יש לעשות זאת לאחר התייעצות עם הווטרינר המטפל.   חתולים שאוכלים מזון לח, שותים כמויות מים גדולות .

לתפיסתה של הרפואה המשלימה ,הפגיעה בכליות מאופיינת בקור. יכול להיות קושי בהליכה על הרגליים האחוריות וכמו כן חלק הגוף האחורי, כולל הרגליים, יהיו קרים למגע. התנהגותו של החתול תעיד על כך בכך שהוא יחפש כל הזמן מקור חימום. לפיכך, אחד מעקרונות הטיפול יהיה חימום החיה . דרכי הטיפול: שילוב של דיקור סיני (בתוספת מוקסה לחימום), צמחי מרפא ושינוי תזונתי . כמו כן, במידה והחתול מראה סימני חוסר תיאבון, ניתן לחמם מעט את מזונו .

חול בדרכי השתן בחתולים זכרים :

בעיה זו קיימת הן בזכרים והן בנקבות אלא שהאנטומיה של הזכר הופכת אותה למסובכת יותר. בהרבה מקרים מקורה בחיידקים בשלפוחית השתן. תאי דם לבנים, שהם חלק ממערך ההגנה הטבעי של הגוף , עוטפים את החיידקים ויוצרים משקעים שמהווים את גרגירי החול. אותם גרגירים מתגבשים עם הזמן והופכים לאבנים בדרכי השתן. האבנים תופסות נפח ויוצרות גירוי שבעקבותיו יש בריחת שתן. יש צורך בניקוי הצינוריות מהקריסטלים ואם המקור הוא חיידקי יינתן טיפול אנטיביוטי .

דרכי הטיפול ברפואה משלימה: שילוב של דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי תזונתי.
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050