אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

לעולם אל תתנו להם אקמול

לעולם אל תתנו להם אקמול

לבני האדם הוא יעיל בכאבים ובחום גבוה, אולם כדור אקמול עלול להרעיל את חיית המחמד. ד"ר סמדר טל על הקשר בין התרופות שלנו לתרופות שלהן והאם בטוח לתת להן כדור מארון התרופות הביתי

לכתבה הקודמת
דפדף בירוק נושך   

ד''ר סמדר טל
10/10/2007 9:57

האם קיים קשר בין התרופות הווטרינריות לבין התרופות ההומאניות (של אנשים)?

בעוד שהתפתחות הרפואה ההומאנית משמעותה תרופות חדשות לטיפול בחיות מחמד, התפתחות הרפואה הווטרינרית עשוייה אף היא לתרום לבני האדם. יצירת תחליפי הדם הינה דוגמא לפוטנציאל זה. מדענים חיפשו במשך יותר מחמישים שנה תחליף יעיל לדם הנושא חמצן.

בשנת  1998 ה- FDA האמריקאי אישר oxyglobin , תחליף הדם הראשון בשוק לטיפול באנמיה בכלבים. אנמיה היא תופעה בה יש חוסר בתאי דם אדומים או בחלבון ההמוגלובין שבתאי הדם האדומים, הורג מיליוני כלבים בעולם מדי שנה. הטיפול באנמיה בכלבים קשה משום החוסר המתמיד במנות דם וכלבים תורמים, בשל הצורך לקרר את הדם לאחסון, הצורך לחממו בטרם שימוש, והצורך להשתמש בו תוך זמן קצר. כמו כן, לכלב ישנם שמונה קבוצות דם ויש להתאים את דם התורם לדם הכלב המקבל.

Oxyglobin

היה הפתרון החלופי הראשון לדם תורם. זוהי תמיסת המוגלובין ממקור של פרות, המותאמת לשימוש בכלבים. התמיסה מקבלת חמצן מן הראות ומעבירה אותו לתאים בכל הגוף. המוצר מעביר חמצן במהירות לרקמות ואיברים בגוף ונותן זמן לכלב לייצר תאי דם אדומים חדשים.

מוצר דומה, hemopure , נבדק לשימוש בבני אדם לטיפול באנמיה חרמשית, וכתחליף לתרומות דם במהלך ניתוח. שלא כמו דם מאוחסן, הוא אינו דורש קירור במקרר, הוא מתאים לכל סוגי הדם ויש לו פוטנציאל מינימלי להעברת נגיפים וחיידקים.

המשמעויות של תחליפי דם במידה והם יאושרו לשימוש בבני אדם עצומות: צוותי חירום רפואיים יוכלו לקחת מוצרים אלה לשטח, למשל לאזור תאונה או מלחמה, ללא צורך לדאוג להתאמת סוג דם, או קירור או העברת מחלות מדבקות.

שלא ישתו לי חשיש

האם בטוח לתת תרופות הומאניות לחיות מחמד?
התשובה הישירה הינה לא! אין לתת לעולם תרופות הומאניות לחיות מחמד אלא אם הווטרינר שלכם המליץ וכתב מרשם למתן תרופות אלה. תרופות רבות הנרשמות עבור חיות מחמד על ידי וטרינרים אומנם זהות, או דומות לאלה הנרשמות על ידי רופאים עבור מחלות של בני אדם – אולם קיים הבדל עצום בדרך שבה מינים וסוגים שונים של בעלי חיים מגיבים לתרופה הנמצאת בגופם. כמו כן, תרופות מסוימות אשר בטוחות לשימוש בבני אדם מסוכנות  לחיות מחמד וחיות אחרות.

דוגמא ידועה הינה של אספירין. אספירין אשר ניתן במינון של בני אדם לחיות מחמד, עלול לגרום להרעלה בכלבים וחתולים משום שהם לא מסוגלים לנטרל ולהפריש אותו מתוך גופם מהר כמו בני אדם. התוצאה הינה דלקת מעי חריפה – אשר עלולה לגרום להם להקיא דם.

דוגמא נוספת הינה אקמול – תרופה המתפרקת בכבד על מנת להיות מופרשת מן הגוף. לחתולים אין מספיק אנזימים (חלבונים מפרקים) על מנת לעשות את העבודה – דבר הגורם לתוצרי לוואי בדם וברקמות אשר הינם רעילים ביותר לחתול. שתי טבליות אקמול יכולות להרוג חתול.

קיימות מאות דוגמאות לתרופות הומאניות אשר גורמות להרעלה בכלבים, חתולים וחיות מחמד אחרות. דוגמאות נפוצות נוספות לתרופות "חברתיות"  אשר בשום אופן אסור לתת לחיות מחמד:
• אדוויל – Ibuprofen
• לקסטיב המכיל Phenolphlalein
• תרופה לאפילפסיה – phenytoin
• קפה ותה (בשל הקפאין המצוי בתוכם)
• חשיש וסמים

לתרופות אילו פוטנציאל לגרימת מחלה שעשוייה להיות קטלנית, לכן אף פעם אין להניח שתרופה הבטוחה לילדיכם הינה גם בטוחה לחיית המחמד שלכם.
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050