אגודת חובבי החתולים בישראל חיפה והצפון

איידס בחתולים (FIV)

האיידס בחתולים נגרמת על ידי הוירוס (Feline Immunodeficiency Virus) בדומה למחלת האיידס באנשים שנגרמת על ידי (Human Immunodeficiency Virus).
למעשה וירוסים אלו דומים אחד לשני ושייכים לאותה משפחה, אך אל דאגה איננו יכול לגרום למחלת האיידס באנשים. אמנם FIV גורם לאיידס בחתולים, אך יש תקופה ארוכה מאד מרגע ההדבקה על הופעת הסימנים, בממוצע כ-5 שנים .

בארצנו מחלת האיידס בחתולים מאד נפוצה בקרב חתולי הרחוב והולכת ומתפשטת בקצב מהיר. ניתן לאבחן מחלה זו על ידי מבחן סרולוגי אצל הוטרינר ובמעבדה . לרוב מבחן זה נעשה כאשר החתול מטופל למחלות בנאליות, כמו דלקות בדרכי הנשימה ואיננו מגיב כצפוי, או מגיב לטיפול רק לתקופה קצרה ומיד חוזר ומראה סימנים קליניים, כדוגמת הפרשות מוגלתיות מהאף ופצעים כרוניים. דרך ההפצה של הוירוס בקרב חתולי הרחוב היא בעיקר על ידי פצעי נשיכה עמוקים ולכן אוכלוסיית החתולים הבוגרת נמצאת ברמת סיכון גבוהה יותר מגורים .

גם גורים עשויים להדבק מאמם, אך לרוב רק בתנאי שהיא נמצאת בשלבים ראשוניים של המחלה. כמו כן, הוירוס עשוי לעבור במגע מיני בין חתולים או על ידי מנת דם נגועה. מאחר והמחלה איננה מועברת על ידי מגע קרוב בין חתולים שאינם רבים ודרך צלחות האוכל, אין צורך להפריד בעלי חיים נגועים, אלא אם אלו נוטים לריב עם חתולים אחרים. אחרי תקופת דגירה ארוכה הוירוס, הוירוס גורם בסופו של דבר לדיכוי היכולת החיסונית של בעל החיים ולבסוף מוות מזיהומים מישניים. ממוצע החיים מרגע האיבחון הוא כ- 5 שנים. כיום כבר משווק בארה"ב חיסון כנגד המחלה, אך לצערנו חיסון זה עדיין לא זמין בארץ. יש להניח כי בקרוב החיסון יגיע למחוזותינו, אך עלינו לזכור שלכל דבר יתרונות וחסרונות :
* חתול מחוסן תמיד ימצא חיובי בבדיקה סרולוגית ולכן לא ניתן להבחין האם באמת חולה או מחוסן בלבד .
* החיסון איננו נותן הגנה נגד כל הזנים של נגיף האיידס , וכרגע לא יודעים אלו זנים יותר נפוצים בארצנו. למרות הנאמר לעיל, במידה וחיסון יגיע ארצה, אני ממליץ עליו בחום במידה ובוצעה בדיקה סורולוגית מקדימה והחתול/ה נמצאו שליליים .

המלצותי נכון להיום בידקו אם חתולכם נגוע או לא!! במידה ורכשתם חתול/ה חדש/ה כגור/ה, רצוי לבצע בדיקה ראשונה כבר בגיל חצי שנה עם הסירוס או העיקור .
במידה וחתולכם חי רק בבית ונמצא שלילי בבדיקה סרולוגית, אתם יכולים להסיר דאגה מלבכם, סיכוייו לחלות קלושים עד אפסיים .
חתולים הנושאים או מעבירים את המחלה, אלו בדרך כלל חתולי רחוב שאינם מסורסים או חתולות לא מעוקרות. חשוב מאד לבצע עיקורים וסירוסים לחתולים וחתולות רחוב אותם אנו מאכילים בסביבות הבית :
א. הדבר ימנע ריבוי חסר שליטה של חתולי רחוב
ב. הפצת המחלה תרד בצורה משמעותית.הישארו בקשר עם הוטרינר שלכם ובקשו עדכון לכשיגיע ארצה. לכשיגיע אני ממליץ בחום לחסן את חתולכם במידה ונמצא שלילי סרולוגית. אומנם לחיסון יש מעט חסרונות, אך ללא ספק מעניק הגנה טובה נגד המחלה .
עיגול לטובה

אגודת חובבי החתולים בישראל (ע"ר),
טל' למענה הציבור: 058-7766116
שרותי לכידה פרטיים:
אזור הצפון: קרן 0525-028878, מירי 0542-090050